Dnia 16 lipca Agro-Rami jako diler marki Case IH zorganizowaliśmy z CNH Industrial pokazy żniwne w gospodarstwie Danko. Sezon żniw to wyjątkowy czas dla rolników, a najnowsze pokazy maszyn rolniczych w Kopaszewie, zorganizowane przez dealera Agrorami, przyciągnęły uwagę wielu entuzjastów nowoczesnych technologii w rolnictwie. Marka Case IH, znana z innowacyjnych i niezawodnych maszyn rolniczych, zaprezentowała swoje najnowsze modele.
Rotorowy system omłotu jest to charakterystyczny element kombajnów Case IH od prawie 50 lat. W Kopaszewie zaprezentowaliśmy modele Axial Flow 7250, Magnum 400 AFS Connect, Optum 340 AFS Connect, Puma 260, Farmlift 737 i RB 466HD.
Pola Danko od lat są miejscem prezentacji najnowszych technologii rolniczych
Choć kombajny rotorowe brzmią jakby było to coś nowego, innowacyjnego to marka Case IH wykorzystuje tę technologię od roku 1977. Ogromna przepaść technologiczna względem tego co było obecne w tamtych czasach w Polsce. Do państwowych przedsiębiorstw w czasach PRLu zaczęły trafiać pierwsze maszyny rotorowe. Do grona “wygranych” należała też hodowla roślin Danko.
– Pierwsze kombajny Case IH w Polsce zostały zakupione przez Danko i Poznańską Hodowlę Roślin. Zdecydowała o tym nie tylko wydajność, ale i czystość omłotu, przydatna w nasiennictwie. Pierwszy był chyba 1440 Axial Flow, jakieś 40 lat temu. Później 2388, przyprowadzony z Torunia na kołach podczas opadów śniegu i współpraca trwa do dziś – mówi nam Tadeusz Spurtacz, emerytowany dyrektor Zakładu Nasienno-Rolnego w Kopaszewie.
Rotorowy kombajn Case IH 7250 Axial Flow
Największą uwagę gości przykuł kombajn Case IH 7250 Axial Flow. Paweł Kania, menedżer kombajnów rotorowych CNH, rozpoczął omawianie prezentowanych maszyn właśnie od tego modelu. Wśród podstawowych zalet wymienił nie tylko wydajność i czystość omłotu, ale także prostotę konstrukcji systemu omłotu. Zwrócił uwagę na ograniczoną do minimum liczbę pasów, łańcuchów i punktów smarowania. Ponadto, kombajn wyposażony jest w szereg nowoczesnych technologii, które umożliwiają operatorowi skupienie się na pracy, zapewniając długą i wydajną eksploatację.
– Kombajn rotorowy reprezentuje zupełnie inną filozofię zbioru ziarna niż tradycyjny kombajn klawiszowy. Rotor wprowadza masę żniwną w taki ruch, że ziarna są wycierane niemal tak, jakbyśmy ręcznie rozcierali kłosy. Kombajny Case IH Axial Flow wyróżniają się prostotą konstrukcji, nie posiadając codziennych punktów smarnych, a najczęstsze smarowanie jest wymagane co 100 godzin. W odpowiedzi na problemy z wykwalifikowaną kadrą do obsługi, system AFS Harvest Command automatyzuje pracę kombajnu, kontrolując omłot, separację i prędkość jazdy, pozwalając operatorowi skupić się na wyładunku ziarna – mówi Paweł Kania.
Nie tylko kombajny, ale… Ciągniki Magnum, Optum i Puma, prasa i ładowarka teleskopowa
Pokazy to też okazja do zobaczenia w akcji największej serii ciągników Case IH. Pracowały podczas pokazów takie modele jak Magnum 400 AFS Connect, Optum 340 AFS Connect i Puma 260. Magnum to najmocniejszy w stajni producenta ciągnik o klasycznej konstrukcji. Silnik o niesamowitej mocy 400 KM, pojemności 8.7l. W tej maszynie jak i Optumie znalazł się fabryczny system telematyki, czyli AFS Connect (nawigacja, łączność na linii ciągnik maszyna, operator oraz zarządca gospodarstwa).
Kolejny pokazany model Optum 340 AFS Connect posiada 340 KM, pojemność skokową 6.7 l oraz trochę bardziej kompaktowe wymiary. Jest to również ciągnik dużej mocy, ale nieco bardziej kompaktowych gabarytów, generujący moc 340 KM z silnika o pojemności skokowej 6,7 l.
Kolejne generacje ciągników Puma obecne są na rynku od lat, zdobywając renomę, co potwierdza fakt, że w wielu dużych gospodarstwach spotykamy liczne egzemplarze tych czerwonych maszyn. Prezentowany model Puma 260 dysponuje mocą 260 KM, generowaną przez silnik o pojemności skokowej 6,7 l.
Następnie płynnie przechodzimy do prasy zwijającej RB 466HD, z którą ciągnik współpracował podczas pokazów. Ta prasa zmiennokomorowa pozwala na formowanie bel o średnicy do 190 cm.
Ostatnią maszyną, która pracowała w Kopaszewie przy zbiorze bel, była ładowarka teleskopowa Farmlift 737. Wyposażona w silnik o mocy 133 KM i pojemności skokowej 4,5 l, oferuje maksymalną wysokość podnoszenia wynoszącą 7 metrów oraz udźwig 3,7 t.
Sprawdź też film z tych odwiedzin na naszym kanale Youtube tutaj.
#pokazy #żniwa #agrorami #caseih